Neuromobilizácia
ruky

Cieľ neuromobilizácie

  • Neuromobilizácia je účinnou technikou na obnovenie plného rozsahu pohybu, zníženie bolesti, zlepšenie koordinácie a svalovej kontroly, zníženie kŕčov v okolí kĺbov v mobilizovanej oblasti. Môže tiež pomôcť zlepšiť celkové držanie tela a koordináciu posilnením slabých svalov a tkanív v špecifických oblastiach okolo kĺbov, ako sú lakte, zápästia alebo členky.
  • Neuromobilizácia tiež pomáha zlepšiť propriocepciu (schopnosť tela vnímať svoju polohu), ktorá je dôležitá pre koordináciu a motorickú kontrolu pohybov ruky. Taktiež pôsobí na zníženie bolesti dekompresiou nervov a mäkkých tkanív spôsobených dysfunkciou alebo nadmerným používaním. Napokon sa ukázalo, že neuromobilizácia pomáha znižovať kŕče vo svaloch obklopujúcich kĺby, čím zmierňuje príznaky spojené s bolesťou kĺbov, ako je stuhnutosť a obmedzená pohyblivosť.

Ľahnite si na chrbát. Fyzioterapeut/rodič/tréner drží vystretú ruku, pričom vyvíja mierny tlak smerom do podložky. Pri druhej polohe ohneme ruku v lakti, dlaňou smerom ku hlave tak, aby bola vedľa spánkov. Dlaň oprieme o podložku a jemným tlakom pôsobíme na lakeť. Tretiu poloha pri neuromobilizácii ruky dosiahneme opretím lakťa v oblasti ucha a opať vytvoríme mierny tlak. Uistime sa, že chrbát zostáva rovný. Pohyb vychádza z ramenného kĺbu. Pre lepšiu fixáciu a polohovanie sa dajú použiť ortézy na ruku, ale tréning je možný aj bez nich.

  • ortéza na ruku