Vďaka terapii Tomatis® môžu ľudia všetkých vekových kategórií zaznamenať výrazné zlepšenie kognitívnych schopností a funkcie mozgu. Táto holistická metóda ponúka jedinečný prístup v rehabilitácii, pretože zvukové vlny a hudobná terapia pomáhajú aktivovať špecifické oblasti mozgu, čím uľahčujú lepšiu komunikáciu medzi jednotlivými oblasťami. Prirodzená frekvencia zvuku pomáha stimulovať sluchové dráhy a posilňuje nervové spojenia, ktoré sú nevyhnutné pre rôzne kognitívne funkcie, ako je pamäť, koncentrácia, rozvoj jazyka a schopnosť učiť sa. Výsledky používania tejto metódy sú ohromujúce; podľa správ sa zlepšili komunikačné schopnosti, zlepšila sa schopnosť riešiť problémy, rýchlosť čítania a porozumenie textov, ako aj emocionálna rovnováha. Okrem kognitívnych prínosov sa ukázalo, že je účinná aj pri liečbe fyzických stavov, ako je porucha rovnováhy.
Metóda založená
na neurosenzorickej integrácii a plasticite mozgu.
Naše telo je schopné komplexného procesu známeho ako neurosenzorická integrácia. Prostredníctvom nej naše zmysly prijímajú informácie z tela aj okolia – zrak, hmat, čuch, chuť a sluch – a podľa toho ich interpretujú, aby vytvorili vhodnú reakciu. Prenos uľahčujú zmyslové orgány, ako napríklad vestibulárny systém alebo proprioceptívny systém, aby sa prostredníctvom správ prijatých v rámci týchto signálov vytvorili správne vnemy, ktoré pomáhajú usmerňovať reakcie.
Náš nervový systém je majstrovsky navrhnutý tak, aby nepretržite spracovával prichádzajúce podnety a informácie, čo nám umožňuje rásť. Najnovšie poznatky z neurovedy odhalili, že až 80% vonkajších podnetov sa do nášho mozgu dostáva prostredníctvom sluchu.
Náš mozog má pozoruhodnú schopnosť neustále rásť a meniť sa bez ohľadu na náš vek. Nedávne štúdie ukazujú, že aj v dospelosti sa môžu vytvárať nové neuróny a existujúce spojenia medzi nervovými bunkami!
Ucho – hlavná brána pre spracovanie informácii
Naše ucho je pozoruhodný zmyslovo-motorický orgán, ktorý tvorí dve dôležité zložky nášho fyzického a kognitívneho fungovania. Srdcom tohto systému je kochleárna jednotka, ktorá je zodpovedná za počúvanie reči a hudby a zároveň je zdrojom energie pre mozgovú kôru. Druhá polovica zahŕňa jeho vestibulárny náprotivok, ktorý pracuje spolu s ním s cieľom riadiť držanie tela, rovnováhu, koordináciu – a zároveň riadi rôzne telesné vzorce, ako napríklad priestorovú navigáciu.
Náš sluchový systém má zásadný význam
pre našu interakciu so svetom – od vnímania jemných zvukov
až po uľahčenie komunikácie
Vagus (blúdivý) nerv
- Chuť
- Spánok
- Dýchanie
- Trávenie
Vestibulárny systém
- Rovnováha
- Pohyb a koordinácia pohybu
- Priestorové vnímanie
- Jemná, hrubá motorika
- Chuť, čuch
Kochlea
- Pamäť
- Intuícia
- Kreativita
- Reč
- Jazykové znalosti
- Artikulácia
- Pozornosť
Zrak
- Vizuálna pozornosť
- Vizuálne spracovanie
- Čítanie
- Sledovanie